Witaj na naszej witrynie :)

Szkoła pamięta

Ocena użytkowników:  / 5
SłabyŚwietny 

Nasz Ośrodek wziął udział w projekcie „Szkoła Pamięta” ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia związane szczególnie z historią danego regionu, aby uwrażliwić młodych na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej Ojczyzny.

 

W ramach tego projektu w dniach 28-29 października nasze wychowanki wraz z p. Moniką i s. Emmanuelą udały się na spacer śladami pomników i tablic pamięci znajdujących się na terenie miasta Częstochowa w okolicach Jasnej Góry. W każdym miejscu znajdującym się na mapie wędrówki zatrzymywałyśmy się, aby oddać hołd poległym w obronie naszej Ojczyzny poprzez zapalenie znicza i umieszczenie symbolicznej flagi.  Miałyśmy możliwość zapoznać się z wieloma znamienitymi postaciami oraz ważnymi wydarzeniami w historii naszego kraju.

Na Cmentarzu św. Rocha włączyłyśmy się w uporządkowanie opuszczonych grobów oraz mogił ludzi zasłużonych z czasów II wojny światowej. Tam również zapaliłyśmy światełka naszej pamięci. Szczególne wrażenie wywarł na nas pomnik z napisem: „Bogu oddali ducha, Ojczyźnie życie”.

Jesteśmy wdzięczne dzielnym żołnierzom, którzy przyczynili się do tego, że teraz możemy żyć w wolnej Polsce. Chwała Bohaterom!