Witaj na naszej witrynie :)

Szkoła pamięta

Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 

Już po raz kolejny nasz Ośrodek odpowiedział na apel Ministra Edukacji Narodowej i włączył się do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Naszym celem było upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń, postaci historycznych. Wspólnie z wychowankami odwiedziłyśmy pobliski Cmentarz św. Rocha oraz lokalne miejsca pamięci poznając związaną z nimi historię. Odmówiłyśmy modlitwę za poległych w obronie naszej ojczyzny – Polski oraz zapaliłyśmy znicze.

 

Od szronów – brwi ich siwe,

Młode rzęsy dziwnie ociężały…

I głaszczę ich , choć wiem, że -  nieżywi…

Znajomi.. ci, których kochałam…

Młodzi zamyśleni,   zmarnowani,

Idą ku mnie umarli kochani.

 

W naszym świętowaniu i przezywaniu dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zmarłych podobni jesteśmy do pradziadów i dziadów, choć dzień ten obchodzimy już inaczej, niż oni. Poczuwamy się i poddajemy obowiązkowi pamięci o zmarłych. Tradycję przekazujemy naszym wychowankom i mamy nadzieję, że ich wrażliwe serca będą pielęgnowały zwyczaje, obrzędy i praktyki jakie istnieją od ponad tysiąclecia chrześcijaństwa i pozostawią następnym pokoleniom.

Wierzymy, że zmarli wiedzą o tym, a zatem że w tym innym, niedostępnym dla nas  wymiarze, ich  odczucia są podobne do naszych. Żywa pamięć o drogich zmarłych potrzebna jest przez wszystkie dni roku, a nie tylko powierzchowna i krótka  na początku listopada. Po dzień dzisiejszy odczuwamy w te jesienne dni poczucie bliskości z naszymi zmarłymi bliskimi i dalekimi tymi, którzy oddali swoje życie za naszą wolność. 

 

            Idą ku nam tylko kalinami,

            Po cierniach, po sinych jagodach,

            Umarli znajomi kochani.

            Idą ku mnie tylko po szelestach,

            Między wichry zaduszne wplątani:

            „ Ty, ty! Ach, cóż za pogoda…” 

 

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…