Sensoplastyka

Ocena użytkowników:  / 4
SłabyŚwietny 

Na zajęciach z sensoplastyki dziecko angażuje wszystkie zmysły: wzrok, dotyk, słuch, węch i smak. Z jednej strony to zajęcia bardzo atrakcyjne i kreatywne, a z drugiej – intensywnie stymulujące rozwój. Niewątpliwą zaletą zajęć sensorycznych jest to, że do ich przeprowadzenia można użyć ogólnodostępnych produktów, które znajdziemy w kuchni lub łazience. Głównym celem sensoplastyki jest wspieranie rozwoju umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami oraz zdolności do współpracy, porozumiewania się z innymi i działania w grupie.

Podczas I semestru zostały przeprowadzone zajęcia tj. slime zamknięty w woreczku, podczas których dziewczęta wykonywały kolorowe slime z dodatkiem cekinów oraz brokatów. Następnie zostały one umieszczone w woreczki strunowe i służyły do bezpośredniej zabawy. Następne zajęcia, które się odbyły to również slime, ale tym razem sensoryczne ze styropianowymi kolorowymi kulkami. Powstały one z pianki do golenia, kleju oraz aktywatora. Dodanie kulek ma za zadanie wzmocnienie bodźców czuciowych dłoni.

Dzięki białej i zimowej  pogodzie za oknem, mogłyśmy przeprowadzić w styczniu zajęcia z sensoplastyki na świeżym powietrzu. W ten sposób powstał ,,Zimowy obrazek na śniegu” czyli malowanie na śniegu przy pomocy specjalnych pipet i barwników. Była to bardzo kreatywna forma zajęć rozwijająca wyobraźnię, usprawniająca motorykę małą a także kształtująca rozróżnianie poszczególnych barw.

Kolejne zajęcia również odbyły się w klimacie zimowym, tym razem dziewczęta robiły sztuczny śnieg przy pomocy tylko dwóch artykułów spożywczych: mąki ziemniaczanej i oleju. Z powstałego śniegu ulepiły płaską rzeźbę bałwana. Nie możemy doczekać się kolejnych zajęć w przyszłym semestrze.