Witaj na naszej witrynie :)

Wigilia z Przyjaciółmi z Belgii

Ocena użytkowników:  / 13
SłabyŚwietny 

Święta Bożego Narodzenia w Polsce mają swoją tradycję, w której rozkochali się nie tylko Polacy, ale także nasi Przyjaciele z Belgii. Najczęściej podawaną potrawą wigilijną  w Belgi jest indyk z borówkami. Na stole świątecznym można również zobaczyć dziczyznę, pasztet oraz ostrygi.

18.12.2017 roku przybyli do Częstochowy nasi drodzy Goście z Belgii: Państwo Frans, Cris i Rene Deprins, Willy i Jet Heirwegh oraz Karel Meuleman. Ich pragnieniem było nie tylko poczuć klimat polskich świąt, ale przede wszystkim sprawić radość naszym podopiecznym swoją obecnością, życzliwością i prezentami przygotowanymi dla każdej wychowanki. Od wielu, wielu lat nasi Przyjaciele wspierają podopieczne naszego Ośrodka. 19.12 był dniem uroczystej Wigilii. Centralnym punktem tego dnia była Msza św., którą odprawił Ks. Andrzej Dziełak -  wieloletni przyjaciel pana Fransa i przyjaciel Ośrodka. Nie zabrakło na niej modlitwy za naszych Przyjaciół z Belgii, życzeń składanych w języku polskim i francuskim i dziękczynienia Bogu za dobre serca.  

Po Mszy św. miało miejsce dzielenie się opłatkiem i składanie sobie nawzajem świątecznych życzeń. Nasi Goście cenią sobie polski zwyczaj łamania się opłatkiem, bo tylko będąc w Polsce, mają możliwość i radość uczestniczyć w tej tradycji. Po złożeniu życzeń rozpoczęliśmy uroczystą wieczerzę wigilijną. Gościom smakowały tradycyjne polskie potrawy wigilijne -  barszcz z uszkami, pierogi oraz ryby. Wspólnie również kolędowaliśmy, a goście zaśpiewali „Cichą noc”.


Po kolacji wszyscy zostali zaproszeni na program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję, pragnąc tym samym podziękować naszym Przyjaciołom za dobroć ich serc dla naszego Ośrodka oraz za zorganizowaną dla nas, niezapomnianą, wspaniałą wycieczkę do Belgii w ubiegłym roku.


Tańce były przygotowane w ramach działających w Ośrodku kół tanecznych prowadzonych przez s. Dagmarę oraz p. Emilię Stencel. Po zakończonym programie artystycznym nastąpiło rozdawanie dzieciom paczek od belgijskich Przyjaciół. Jest to moment szczególnie wyczekiwany przez nasze dziewczęta, gdyż wówczas spełniają się ich drobne marzenia.  Nasi Przyjaciele także zostali obdarowani prezentami i świątecznymi upominkami wykonanymi przez wychowanki w ramach zajęć arteterapii. Był to dla nas dzień radości i wdzięczności za ofiarowaną nam wieloletnią przyjaźń i dobroć serca.

Zapraszamy do galerii